Zile Geleneksel Kiraz Festivali Coşkuyla Tamamlandı

26.06.2022
2.500
Zile Geleneksel Kiraz Festivali Coşkuyla tamamlandı
7 yıldır yapılmayan Zile Geleneksel Kiraz Festivali 24-26 tarihleri arasında 3 gün süreyle yapılarak, coşkuyla tamamlandı.
Belediye Başkanı Şükrü Sargın, kendinden önceki 5 yıllık dönemde yapılmayan, 2019 seçim sonrası da pandemi nedeniyle iki yıldır gerçekleştiremediği, Geleneksel Kiraz Festivali’ni 24 – 26 Haziran tarihleri arasında 3 gün süreyle yaparak, coşkuyla sonlandırdı.
24 Haziran Cuma akşamı saat 20:00’ de gerçekleştirilen açılış konuşmaları ve konserler ile başlayan festival 26 Haziran Pazar günü belediye bağında düzenlenen kiraz ve bat yarışması ile sona erdi.
Zile Belediyesi önünde iki gün boyunca devam eden festival coşkusunun ilk gününde halk oyunları ve Ömer Gürsoy sahne aldı. Festival boyunca vatandaşlara kiraz ve çeşitli ikramlar yapılarak keyifli ve dopdolu bir gün geçirmeleri sağlandı.
Üç gün süren festivalin ikinci gününde, Garip Bülbül Neşet Sinema Filmi Oyuncuları, Halk Müziği ve Mine Geçili şarkılar seslendirdi.
Festivalin final gününde gerçekleştirilen en iyi bat ve kiraz üreticisi yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerini Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın takdim etti.
“Çok renkli, çok sesli bir festival geçirdik”
Üç gün süren festivali değerlendiren Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, “Göreve geldiğimizde pandemi nedeniyle 2 yıldır gerçekleştiremediğimiz, 7 yıldır yapılmayan Geleneksel Kiraz Festivali’ni yapmış olduğumuz etkinlikler ve konserler ile büyük bir heyecan ve katılımcıların coşkusuyla tamamladık. İlçemiz için çok değerli olan Türkiye’nin en kaliteli, Zile Kiraz’ının tanıtımı açısından ilçemize ve ilçe tarımına fırsatlar sunan festival yıllardır hep Haziran sonu düzenleniyor. Bu güzel geleneğin bir parçası olmaktan her zaman mutluluk duyuyorum. Anadolu’nun adeta bir mozaiği olan ilçemizde, çok renkli, çok sesli bir festival geçirdik. Zileli hemşerilerim ve Zile dışından gelen konuklarımızı da memnun edebilmiş, bu sıkıntılı günlerde biraz da olsa onlara sıkıntılarını unutturabilmişsek ne mutlu bize” dedi.
Bat yarışması sonucunda birinciciliği Nesrin Narin, ikinciliği Niger Karslıoğlu ve üçüncülüğü de Nuray Korkut alırken mansiyon ödülü Nejla Efkarlıoğlu ile Hatun Dülsoy’a verildi.
Kiraz yarışması sonucunda birinciliği Arzu Uygun, ikinciliği Mustafa Yünipek ve üçüncülüğü de Dursun Tuğluoğlu alırken, mansiyon ödülü Emin Korkut’a verildi.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.