Kamuoyu Bilgilendirme Mesajı

04.01.2024
940

Değerli Hemşerilerim,

Göreve geldiğimiz günden itibaren şehrimize hizmet ve kalıcı eserler kazandırma konusunda birçok çalışmamız hizmetimiz olmuştur. Bu hizmetlerimizin gerçekleştirilmesi sırasında birçok kez siyasi çekişmelerden kaynaklı olarak, muhalefet kanadından bazı isimlerin haksız söylemleri olmuştur. Bu söylemlerin hiçbirisine itibar etmedik.

Ancak 03.01.2024 tarihli Belediye Meclisimizde alınan imar kararı ile ilgili gerek şahsıma, gerek aile bireylerime yönelik çirkin, mesnetsiz ve yalanlarla dolu iftiralar karşısında kamuoyunu bilgilendirme mecburiyeti doğmuştur.

Belediye Meclisi’nde aldığımız imar planı kararıyla ilgili gerçekleri bizzat bizlerden öğrenmek yerine, konuyu saptırarak, şahsıma yapılmaya çalışılan itibar suikastını ve buna teşne olan siyasi figürleri esefle kınıyorum.

Değerli Hemşerilerim,

Öncelikle 03.01.2024 tarihli meclis toplantısında kabul edilen uygulama imar planı ile şehrimizde yıllardır kronik hale gelen ve vatandaşlarımızın da mağduriyetlerine sebep olan durumların giderilmesi ve şehrimizin kentsel gelişiminin önünün açılması amaçlanmıştır.

Bu anlayıştan yola çıkarak şehrimiz, Beylik Çayırı mevkii (216 dönüm), Minare-Sağır Mahallesi (275 dönüm), Kislik Mahallesi (40 dönüm), Ağa Baba mevkii (100 dönümü yeşil alan olarak ayrılmış toplam 200 dönüm),Küme Evler Mevkii-Çekerek Yolu (170 dönüm), Turhal Yolu sanayi ve ticaret alanı (1900 dönüm) olmak üzere, fiili yapılaşmaların da bulunduğu toplam 2.701 dönüm alanın imar planına dâhil edilmesi sağlanmıştır. Buna ilaveten yıllardır yeşil alan olarak tescil edilmiş, ancak kamulaştırılması yapılamamış, belediyemiz ile hukuki süreçleri devam eden yerlerin imar planı değişikliğiyle hak kayıplarının da önüne geçilmesi, ihtilafların önlenmesine çalışılmıştır. Bu sayede belediyemizle hak kaybı yaşayan vatandaşlarımız arasında belediyemizi tazminat yükümlülükleriyle uğraştıracak sürecin de önüne geçilmesi sağlanmıştır.

Yerel seçimlerin yaklaşmasını fırsat bilen ve bilgisayar başında sürekli insanlara iftira atan, gerçeği öğrenme zahmetine girmeyen, sosyal medyada yalan yanlış yazan cehl-i mürekkep sözde gazetecinin iftiralarını kendilerine dayanak yapmaya çalışanları bir kez daha düşünmeye ve siyasi etiğe davet ediyorum.

Değerli Hemşerilerim,

Yapılan uygulama imar planı toplam 2701 dönüm alan içindir. Dedikodusu edilen 50 dönümlük alan, bu 2701 dönümlük alanın içindedir. Bu 50 dönümlük alanın sahibi gerçek kişiler olup, bu alan üzerinde yapılması düşünülen 2 katlı konutlar için sözü edilen kooperatifle konut yapımı üzerinde anlaşılmıştır. Söz konusu kooperatif bu talepte bulunurken alanın gerçek sahipleri ile yapmış oldukları ““Arsa Payı 2 katlı konut Karşılığı İnşaat Sözleşmesini”de ibraz etmişlerdir.

Bu 50 dönümlük alanın gerçek sahibi sözü edilen kooperatif değildir. Arsanın gerçek sahipleri adı geçen kooperatifle düzenledikleri “Arsa Payı 2 katlı konut Karşılığı İnşaat Sözleşmesi” gereğince de “…imar uygulamasının gerçekleşmemesi durumunda kooperatif mal sahiplerinin arazilerini eski haline getirerek iade etmekle yükümlü olduklarını” beyan etmişlerdir.

Kaldı ki, yaşadığımız 6 Şubat 2023 tarihli iki büyük deprem felaketiyle birlikte vatandaşlarımızdan gelen azami 2 katlı müstakil ev ve site yapım alanı isteklerini gidermek amacıyla da, Cumhurbaşkanımızın da başlattığı yatay mimari ve dirençli şehirler projesi kapsamında şehrimiz Minare-i Sağır mahallesinde yamaçlık alanda ve sert zemine sahip, 275 dönümlük alan 2 katlı olmak şartıyla uygulama imar planı içerisine dâhil edilmiştir. Söz konusu alandaki mülk sahipleri ve 2 katlı konut yapmak isteyen tüm vatandaşlarımız bu haktan yararlanabilirler.

Kaldı ki adı geçen kooperatif kurucuları hukuka, yasalara ve vicdana aykırı bir iş yapma niyetinde olmak isteseler kendi isimlerini kullanmamayı akıl edebileceklerini, ancak hukuksuz, yasalara ve hakka aykırı hiçbir işlem yapma niyetinde olmadıklarını, amaçlarının kooperatifler kanununda yer alan depreme dayanıklı, ucuz konutların inşa etmek amacıyla kurulduklarını bildirmişlerdir.

Değerli hemşerilerim,

İsteyen her vatandaşımız dedikodulara itibar etmeden, dilediğinde Uygulama İmar Planı ile ilgili olarak belediyemiz ilgili birimlerinden her türlü bilgiyi alabilirler.  Bugüne kadar tüm belediye faaliyetlerimizi açıklık ve şeffaflık ilkesi ile gerçekleştirdik. Kul hakkı yemedik. Bundan sonra da bu görevimizi anlayışla sürdüreceğiz.

Bugüne kadar ki hiçbir çalışmamızda ve siyasetimizde, kişisel çıkarlarımızı değil, memleketimizin ve vatandaşlarımızın menfaatlerini ön planda tuttuk, belediyemizin parasını kimilerinin yaptığı gibi har vurup harman savurmadık.  Bundan sonra da Cenab-ı Allah ömür vatandaşımız da de yetki verdiği müddetçe bu anlayışla hizmet etmeye devam edeceğiz.

Değerli hemşerilerim, bizler bu şehirde yaşıyor ve yüz yüze bakıyoruz. Üç günlük siyasi ve ticari menfaatler için haksız iftiralar ve bu iftiralardan hareketle siyaseten ön almaya çalışılması ne insanlığa ne de siyasi etiğe sığmaz.

Saygılarımızla,

Şükrü SARGIN

Zile Belediye Başkanı

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.