Kazı Çalışmaları Başladı

10.09.2023
387
TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL KALESİNDE KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLADI.
Roma İmparatoru Jül Sezar’ın dünyaca ünlü VENİ- VİDİ- VİCİ sözünü söylediği tarihi Zile Kalesi’nde bulunan Roma Amfitiyatrosu’nda kazılar tekrar başladı.
Geçen yıl başlatılan kazılarda çok önemli sonuçlar elde edilmiş, tiyatronun tribün ve orkestra alanları kısmen ortaya çıkarılmıştı.
TOGÜ Üniversitesi öğretim üyesi Arkeolog Dilek Şengül Ful başkanlığında yürütülen kazılara bugün tekrar başlandı. Tokat Valiliğince finansmanı sağlanan kazılara TOGÜ, STK’ lar ve Zile Belediyesi destek veriyorlar.
Geçen yıl kazılara Zürih Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Yazılı Taşlar Uzmanı ünlü Arkeolog Prof. Dr. Christian Marek Başkanlığında bir ekip gelmiş, kazı alanında inceleme yaparak “Bu kazı sadece Türkiye için değil, dünya arkeoloji tarihi için de önemli bir kazıdır” demişti.
Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın da Zile Kale Tiyatro kazısının sadece Tokat için değil dünya medeniyetler tarih İçin de önemli olduğunu belirterek ” Geçen yıl başlatılan kazılar da ciddi bulgular elde edildi. İnşallah kayda değer tarihi kalıntılar çıkar. Kazının finansmanında destek olan Sayın Valimiz Numan Hatipoğlu’na, kazı çalışmalarında akademik ekibi sağlayan TOGÜ Üniversitesi Rektörümüze, Kazı akademik ekibi Öğretim Görevlileri Murat Tekin, Şengül Dilek Ful, Hatice Uyanık hocalarımıza ve Tokat Müze Müdürümüze ve özellikle bizi bu konuda teşvik edip desteklerini esirgemeyen Türk Tarih Kurumu Eski Bşk Prof. Dr. Birol Çetin hocamıza teşekkür ediyorum” dedi.
Kazının meskün mahal bölgesinde olduğu ancak bu seneki yapılan kazıların belediyeye ait yol ve Bezirhane Parkında yapılacağından kamulaştırma probleminin olmadığı, kazı alanının büyük olduğundan kazının yakın zamanda bitmesi beklenmiyor. Daha önceki kazılar insanların içinde oturdukları, ikamet ettikleri bir bölgede yapılmıştı. Bu sene yapılacak kazılar belediyeye ait yol ve Bezirhane Parkı’nda yapılacağından kamulaştırma problemi yaşanmayacağı ve kazı alanının büyük olduğundan kazının yakın zamanda bitmesi beklenmiyor.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.